Ile kosztuje fotograf na wesele

Fotografia ślubna cena | Ile kosztuje fotografia na wesele 2024 ?

ile kosztuje fotograf na wesele

Mamy już salę, datę wesela i DJ to czas aby zacząć poszukać fotografa ślubnego który uwieczni nas niepowtarzalny dzień. Ile kosztuje fotograf na wesele. Czy to dobry czas poczekać jeszcze czy już za późno. Część Par ślubnych zostawia tą decyzję na koniec a inne stawiają na to w pierwszej kolejności. Ile kosztuje fotograf na wesele jedne pary nie zastanawiają się nad kosztami z tym związanymi a dla innych wyznacznikiem jest tylko cena i nie zwracają uwagi na zdjęcia.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi :

  • Tania obsługa fotografa i profesjonalny fotograf ślubny
  • Koszty fotografa ślubnego
  • Oferta fotografa ślubnego i dodatki

Tania obsługa fotografa i profesjonalny fotograf ślubny

Z tego wątku dowiesz się od czego zależy i co wpływa na obsługę ,, nie za miliony ,, a sprawdzonego i droższego fotografa.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Dobry fotograf ślubny posiada minimum dwa aparaty i kilka obiektywów wydaje się że sprzęt nie odgrywa roli tak ale są sytuacje nie zależne od nas wszystko i może ulec awarii. I nie wyobrażam sobie sytuacji jak by podczas ślubu nie miałem zastępczego sprzętu. Dodatkowo dochodzi kwestia bezpieczeństwa materiału. Zdjęcia zapisywane na kartach pamięci wskazane jest aby zapis był jednocześnie na dwie karty a karty były wolne od wad. Po zakończeniu zlecenia wymagane jest zapisywanie materiału i stworzenia backup tak aby po czasie nie okazało się ze materiał znikł a wiadomo uroczystości weselnej nie powtórzymy.

Ile kosztuje fotograf na wesele

GWARANCJA OBSŁUGI

Dość często przy tańszych cenowo obsługach zachodzi sytuacja iż na stronie internetowej widzimy zdjęcia na poziomie a po podpisaniu umowy na weselu zjawia się osoba która nie jest w stanie zrobić zbliżonych zdjęć bo jest tam z przypadku. Wiele takich firm podpisuje kilka umów na jeden termin i wysyła czasami nie sprawdzone osoby. Kończy się to tym że zostaje niezadowolenie z usługi.

DOŚWIADCZENIE I EDUKACJA

Jakie jest różnica od początkującego fotografa a od takiego co zrobił ponad 100 zleceń ? Oczywiście jest to doświadczenie a co za tym idzie Pary Młode nie muszą się obawiać czy będzie coś brakować w reportażu z ich wymarzonego nad którym czasami spędzili dużo czasu i pieniędzy żeby był wyjątkowy. Profesjonalny fotograf jest w stanie pomóc na każdym etapie wesela zaproponować co i kiedy wykonać i jest świadomy zdjęć ,,must have”. Np. przy prostych zdjęciach grupowych dla zawodowego fotografa jest to kwestia kilku chwil umie nawiązać kontakt z gośćmi co wpływa na szybkość i dokładność wykonywanej pracy. Przy sesjach w dniu weselach wystarczy czasami odpowiednia pora dnia aby w 15-20 minut mieć niepowtarzalną pamiątkę plenerową w dniu wesela. Większość profesjonalnych fotografów aby być na bieżąco z trendami ślubnymi odbywa kosztowne warsztaty gdzie cena ich wacha się od 1500-5000 zł nauka kosztuje ale też owocuje.

ŚWIADOMO OBRÓBKA MATERIAŁU

Podstawą przy obróbce materiału oczywiście poza komputerem i monitorem jest dobrze skalibrowany monitor. Bez tego praktycznie nie ma możliwości funkcjonowania. Kalibrowanie daje nam to aby zdjęcie które widzimy u siebie będzie tak samo wyglądało w laboratorium gdzie są drukowane wydruki, albumy czy fotoksiążki. Na nic były starania jak by fotograf o to nie zadbał.

GWARANCJA SPRAWDZONYCH PODWYKONAWCÓW

Każdy by chciał aby materiały otrzymane od fotograf były trwałe i służyły przez całe życie. Dlatego każdy szanujący swoją markę fotograf odwiedza różnego typu targi branżowe i z kilkudziesięciu firm wybiera tez najlepsze i po latach sprawdzone pod względem ceny, jakości i trwałości.

 

ile kosztuje fotograf na wesele

KOSZT FOTOGRAFA ŚLUBNEGO

Co zatem wpływa na cenę teraz troszkę cyfr czyli ile kosztują profesjonalne aparaty i inne akcesoria.

Ceny sprzętu fotograf ślubnego

  • Aparat profesjonalny to wydatek 9000-25000 tys. zł ( minimum dwa aparaty )
  • obiektywy np. 24, 35, 50, 85 kosz każdego 4000-10000 tys. zł (minimum 3-5)
  • komputer 5000-15000 tys. zł
  • monitor 4000-7000 tys. zł
  • lampy błyskowe i system zarządzania 4000-8000 tys. zł
  • licencjonowanie oprogramowanie 3000-10000 tys zł

Dodatki to oczywiście ZUS, podatki, reklama, szkolenia.

Reasumując koszty prowadzenia działalności fotograf ślubnego są znaczne ale sezon jest krótki przeważnie zaczyna się w maju a kończy we wrześniu przez ten okres fotograf musi zarobić na koszty które musi w stanie pokryć przez 12 miesięcy oczywiście do tego jest utrzymanie rodziny. Inaczej to wygląda dla osób które nie prowadzą działalności a przy tym nie podpisują umów gdzie może z dnia na dzień odmówić zrealizowanie zlecenia bo go nic nie łączy i nie poniesie odpowiedzialności. Trzeba zadać sobie pytanie czy o to nam chodzi aby np. dwa dni przed weselem zostać na lodzie.

ile kosztuje fotograf na wesele

OFERTA FOTOGRAFA ŚLUBNEGO I DODATKI

Czas pracy fotografa

Często pary pytają dlaczego nie ma na stronach cen za usługę reportażu ślubnego postaram się to przedstawić poniżej. Pierwszym czynnikiem na z którego wynika cena jest to czas trwania reportażu ślubnego. Zdarzają się wesele gdzie całkowity czas pracy wychodzi ponad 18h. Nie ukrywam że lubię stworzyć pełną historię z dnia wesela dlatego jestem od przygotowań i to zależnie od rejonu polski może być ceremonia w kościele o 12 lub o 18 do tego dochodzi dojazd bo nie ukrywam jadę wszędzie tam gdzie podobają się moje zdjęcia.

Koszty dojazdu i noclegu

Szukając fotografa często nie zwracamy w pierwszej kolejności na jego miejsce zamieszkania. Ważną rzeczą jest aby sprawdzić jak wygląda kwestia dojazdu czy noclegu. Część fotografów ma to wyliczone w ofercie a część zaskakuje kwotą w ostatnim rozliczeniu. Warto zwrócić na to uwagę.

Liczba zdjęć

Fotograf fotografowi nie równy tak samo jest z ilością zdjęć nie zawsze dużo znaczy dobrze. Ale można uznać że ilość 300-600 są to ilości które oddają fotografowie ze zlecenia. Oczywiście można się spotkać z ofertami gdzie jest i 1000-2000 ale tych usługodawców odrazy bym skreślił bo przeważnie nie przywiązują wagi do wyboru zdjęć i często zdjęcia się powtarzają. Ale są też sytuację że w ofercie jest minimalna ilość zdjęć a następnie jest opcja do wykupienia a tu może cena zaskoczyć i przekroczyć ofertę podpisaną w umowie.

Dodatki

Każdy fotograf określa sam co jest w pakiecie czasami jest wyliczany sam reportaż a inne oferty zawierają dużo więcej. Ważne aby ewentualne dodatki były jasno opisane i dołączone w umowie. Tak aby za rok czy dwa nie było zaskoczenia. Dlatego ważna jest umowa do której możemy się odnieść.

 

fb_icon
twitter_icon
pin_icon
logo_icon