Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego ? porady fotografa

Jak wybrać fotografa ślubnego pierwsze kroki wiadomo jak jest już magiczna data Waszej uroczystości ślubnej następnie w kolejce będzie sala, oprawa muzyczna no i fotograf ślubny. Nikogo nie trzeba utwierdzać w przekonaniu że wesele to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Tego typu uroczystości wymagane są profesjonalnej oprawy fotograficznej.

?pp route=%2Fimage

Gdzie szukać dobrego fotografa ślubnego

Wiadomo że pierwsze co przychodzi nam na myśl to zapytamy się znajomych którzy mieli już możliwość skorzystania z usług fotografii ślubnej. Jednak warto zweryfikować takie osoby według swojego odczucia estetycznego. Często bywa że to co jest na stronach internetowych nie pokrywa się z rzeczywistością. Dobrze sobie przypomnieć jak ten fotograf wyglądał czy zachowywał się na weselu znajomych czy to nam by odpowiadało. Zawód fotografa ślubnego stał się w ostatnich latach bardzo popularny wiąże się to z łatwym dostępem do sprzęt fotograficznego i poprawy jego jakości gdzie każdy może zrobić poprawne zdjęcie. Jednak trzeba zadać sobie pytanie kto robi zdjęcia aparat czy człowiek. Jeżeli sugerujecie się wyporem fotografa bo jego sprzęt wygląda profesjonalnie to muszę was rozczarować. Każdy kto zagłębi się w fotografie potwierdzi ze dobry fotograf ślubny może wykonać przeciętnym sprzętem profesjonalne zdjęcia. Wrażliwe oko na piękno, światło czy emocje …. a sprzęt to taki który mnie nie ogranicza a pozwala tworzyć obrazy jakie mam w głowie to motto jest mi bliskie. Czy portale ślubne takie jak planujemy wesele, wedding, fotograf-wesele, to dobre miejsce na szukanie fotografa ślubnego wydaje mi się że tak ludzie na spokojnie mogę poszukać swój zakres cenowy i przede wszystkim styl fotografii ślubnej.

Polecani fotografowie ślubni opolskie

 1. Jarosław Kozłowski
 2. Lucjan Wójcik
 3. Jakub Pawlik
 4. Mieczysław Szmańda Paparazzi Studio
 5. Dominik Skarżyński

Na co zwracać szczególną uwagę

 1. Zdecydowanie czy fotograf posiada licencję z kurii na możliwość fotografowania w kościołach. Bez tego mogą być problemu w kościele oczywiście jest to uzależnione od księdza :).
 2. Dobrze jak fotograf posiada sprzęt na poziomie takim aby wykonać zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych no i oczywiście ważne jest zabezpieczenie materiału przed utratą zniszczeniem.
 3. Trzeba się upewnić czy styl fotografii ślubnej realizowany przez fotografa odpowiada waszym gustom.
 4. No i cena za usługę czy mieści się w Waszym budżecie. W tej kwestii naprawdę są duże widełki. Można na rynku zobaczyć oferty poniżej 2tys. są to przeważnie osoby które stawiają pierwsze kroki w fotografii ślubnej. Decydując się na takiego fotografa ślubnego trzeba liczyć się z tym że materiał zebrany może być poniżej naszych oczekiwań i ostatecznie możemy być rozczarowani. Czy decydując się na wesele i ponosząc duże koszty z jego organizacją jest to warte żeby nie mieć pamiątki na całe życie z najważniejszego w życiu dnia jakim jest wesele ? Więc ile trzeba wydać na dobrego fotografa ? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie przedstawiając to na wykresie poniżej.
?pp route=%2Fimage

Dlaczego Fotografia Ślubna dużo kosztuje

Bardzo trafny jest ten obrazek przedstawiający co się składa na koszt usługi dodam jeszcze to że fotograf wykonuje jedno zlecenie w sobotę ( mówię tu o fotografach a nie firmach foto którzy mają więcej pracowników) Dwa sezon ślubny trwa od maja do września max października więc przez te 4-5 miesięcy trzeba zarobić na 12 miesięcy opłat i życia 🙂

Jakie pytania należy zadać fotografowi ślubnemu

 1. Jaki jest czas realizowanej usługi. Często jest to tylko kwestia dogadania ale moim zdaniem dobrze aby fotograf ślubny był od najwcześniejszych godzin porannych. Jest wtedy możliwość na spokojnie zebrania materiału do stworzenia historii z całego dnia a nie tylko wyrywek np. gdy fotograf będzie od ceremonii w kościele. Powiem szczerze że nie lubię takich zleceń przede wszystkim trudno przełamać barierę między fotografem a rodziną. Jak jest szybciej relacje i zdjęcia im dalej od przygotowań są bardziej naturalne bo fotograf jest już jak rodzina 🙂
 2. Kwestia ilości zdjęć tylko wiadomo ilość nie zawsze idzie z parą z jakością i treścią zdjęć. Jak w ofercie jest min 1000 zdjęć zastanowił bym się mocno nad takim fotografem i dążył aby pokazał mi cały materiał z 5 wesel i czy zdjęcia się często nie powtarzają a tylko jedna osoba parzy w prawo a druga w lewo. Na jednym ma Pani młoda oczy otwarte a na drugim nie takie rzeczy można mnożyć. Dużo tańszych fotografów nie poświęca czasu na wybór dobrych zdjęć tylko daje większość. Dobra selekcja czasami trawa 3 dni a za małe pieniądze nikt nie będzie poświęcał tyle czasu na selekcje.
 3. Dobre pytanie czy cena usługi zawiera pełne koszty dojazdu i ewentualnego zakwaterowania.
 4. W jakim czasie zostanie zrealizowane zlecenie i czy np. do 14 dni otrzymacie jakiś krótki zwiastun.
 5. W jakiej formie otrzymacie zlecenie czy to tylko wersja elektroniczna np. w darmowej chmurze czy bardziej zawansowane galerie które pozwalają w prosty sposób dzielić się zdjęciami ze znajomymi. Czy otrzymacie zdjęcia wydrukowane na papierze czy w formie albumu. Warto zobaczyć na spotkaniu w jakich fotograf albumach czy fotoksiążkach oddaje materiał czasami są oferty za 2 tys z najtańszymi fotoksiążkami jakie są na rynku typu (albumy z wakacji za 50 zł ) dobra fotoksiazka czy fotolbum to koszt min 800 zł.
 6. Zdecydowane pytanie czy w dniu Waszego wesela będzie osoba z która podpisujecie umowę i oglądacie materiał. Zdarzają się osoby które przyjmują na jeden termin po kilka zleceń a następnie dzwonią do pary kilka dni przed że na weselu pojaw się ktoś w zastępstwie. Wiadomo zdarzają się sytuacje losowe tkj. wypadki, choroby gdzie wymagane jest zastępstwo ale nie co sobotę 🙂

Kiedy na plener ślubny

Pytanie czy potrzebna jest sesja ślubna chyba jest nie na miejscu ale dobre pytanie to kiedy to zrobić. Ale dobrze nad tym się prędzej zastanowić aby fotograf jak i wy był tego świadomy no i jeszcze jedno trzeba brać pod uwagę jeszcze pogodę która czasami robi psiukusa 🙂

Sesja w dniu wesela za i przeciw

Sesje w dniu wesela nie są takie złe jednak nie mogą trwać po kilka godzin. Na zdecydowany plus to to że są niepowtarzalne emocje w tym dniu no i kwestia ubrania czy następnie fryzur no i makijażu. Bardzo dobry moment to okres złotej godziny w fotografii inny dla każdej pory roku. Ale o to trzeba pytać fotografa. W tym czasie słońce jest niżej oświetlenie bardziej plastyczne i czas 20-30 minut można akceptowalny w którym powstaje kilkanaście ciekawych kadrów.

Plener ślubny w innym dniu

Tu już wiadomo można poszaleć pojechać w miejsca o których marzycie czy to morze, góry każdy temat jest dobry. Warto jednak brać pod to że jeżeli nie chodzimy po górach trudno robić taką wyprawę i to w sukni ślubnej 🙂 Ważna rzecz to żeby w danym miejscu czuć się dobrze bo np. Rynek w Krakowie jest piękny ale trzeba się liczyć z tym że jest tam dużo ludzi a nie każdemu odpowiada to jak ktoś podgląda. Co do kosztów to do ceny pleneru u fotografa ślubnego trzeba doliczyć koszt fryzjera, makijażu ewentualnie bukiet no i dodatkowo koszty dojazdu ewentualnie zakwaterowania. Ale można też plener wpleść np. z pobytem wakacyjnym czy weekendowym.

fb_icon
twitter_icon
pin_icon
logo_icon